Ficus Benjamin: péče doma. Hlavní problémy při péči o Benjamin ficus doma, pravidla zavlažování a krmení

Ficus Benjamin: péče doma. Hlavní problémy při péči o Benjamin ficus doma, pravidla zavlažování a krmení

Ficus Benjamin – pochází z zemí s tropickým klimatem: Indie, Filipíny, Čína.

V přírodě roste ve formě stromu až 20 m vysokého a jeho domácí odrůdy dosahují maximálně 3 metry.

Ficus Benjamin je dekorativní vzhledem k jeho listům.

To může být stejné barvy (odrůda Danielle) a různobarevné (Anastasia, DeGantel, Golden King, Redidan, Starlight).

Tato rostlina dokonale zapadá do každého interiéru.

Pokud jsou pozorovány fyziologické potřeby fikusu, jeho kultivace doma nebude těžké.

Ficus Benjamin – domácí péče: reprodukce, výsadba, transplantace

V místnosti je Ficus Benjamin propagován odřezky. Je lépe to dělat v březnu až dubnu. Řezy jsou řezány o délce 10-20 cm. Nůžky se nejlépe nevyužívají: jejich čepelky se při řezání zužují větví, což způsobuje částečné odlupování kůry a zpomalení zakořenění. Mléčná šťáva, která působila na řez, musí být omyta teplou vodou. Kořenové řízky ve vodě, rašelinové tablety nebo v podkladu (trávník, listová zemina, písek ve stejném poměru). Pro stimulaci tvorby kořenů je třeba přidat podnože nebo kyselinu jantarovou (1 tableta na litr vody). V těchto přípravcích jsou řízky namočeny po dobu 12-20 hodin. Při zakořenění ve vodě se k němu přidává tabletka aktivního uhlí a často se mění.

Ficus Benjamin: péče doma. Hlavní problémy při péči o Benjamin ficus doma, pravidla zavlažování a krmení

Zakořeněný v rašelinových pilulkách, odřezky fikusu Benjamina

Mladé rostliny jsou transplantovány každoročně a dospělé vzorky – jednou za 2 až 3 roky. Proveďte tuto operaci na jaře. Rostlina je přemístěna do většího hrnce úhledně – kořeny ficusu jsou poměrně křehké. Po transplantaci může rostlina vypadnout pár týdnů. V keramických kopiích, jednou ročně v květináčích, je horní vrstva půdy nahrazena čerstvou půdou.

Nově získaná rostlina v obchodě nemůže být okamžitě transplantována z přepravní nádoby na novou. Ficus je těžce zatlačen stresem spojeným se změnou bydliště. Proto se nejprve musí přizpůsobit mikroklimatu vašeho domova. Transplantace je nejdříve 14-20 dnů.

Ficus Benjamin – domácí péče: teplota, osvětlení, půda

Vlhkost. Ficus Benjamin jako rodák z tropů miluje vysokou vlhkost. Proto je nutné z rozprašovače stříkat co nejčastěji a zajistit teplou sprchu.

Osvětlení. Jasné a difúzní osvětlení je také nezbytné pro Benjamin ficus. S jeho nedostatkem, pestré odrůdy ztrácejí svou barvu a stávají se zelenými. Na jižních oknech v létě od poludních slunečních paprsků je rostlina zastíněna. Pro rovnostranný vývoj koruny by se fikus měl periodicky otáčet. V zimě je nutné zajistit další osvětlení s fyto-lampami.

Teplota. Ficus Benjamin se cítí dobře v teplotním rozmezí +20-27 ° C v létě a ne pod + 14-16 ° C v zimě. Ostré změny teploty jsou nepřijatelné.

Půda. Fikusy s citlivostí na nadměrnou vlhkost v půdě kořenovým systémem preferují úrodnou vodu propustnou zeminu s vysokým stupněm provzdušňování. Hodnota pH by měla být 5,5-6,5 (neutrální nebo mírně kyselá). Můžete použít pro výsadbu ficus připravených půd, prodávaných v květináčích. Složení těchto půd a obsah živin v nich se liší podle výrobce. Jejich hlavními složkami jsou různé druhy rašeliny, expandované hlinky, písek, humus, komplexní hnojiva. Pokud tedy není možné zakoupit prodané substráty, můžete použít univerzální zeminy nebo připravit půdu pro samotný fikus. K výše uvedeným složkám přidejte rovnováhu listů a trávníků ve stejných poměrech.

Ficus Benjamin – domácí péče: zalévání, hnojení, prořezávání

Zavlažování. K vodě fikus Benjamin by měl být opatrný: jeho kořenový systém je náchylný k rozpadu s přebytkem půdní vlhkosti. Mezi zavlažováním musí zem suchý. To může být kontrolováno “starým” způsobem, dotýkajícím se půdy prstem v hloubce 3 cm. Existuje však vysoká pravděpodobnost běžné chyby: nahoře může být půda již suchá a vyžaduje zalévání, ale na hlubší úrovni zůstává vlhká. Pokud tuto vodu zaléváme, dostaneme vodu. Ti pěstitelé květin, kteří zjistí, že je obtížné určit půdní vlhkost a nastavit zavlažovací režim, přijdou na pomoc indikátorů a regulátorů vlhkosti. V závislosti na výrobcích mohou vypadat jinak.

Mezi takovými nástroji, kromě obvyklých, existují také zvuky: zpívání ptáků nebo křoviny žáby vám připomene potřebu vody zeleného mazlíčka.

Ficus Benjamin: péče doma. Hlavní problémy při péči o Benjamin ficus doma, pravidla zavlažování a krmení

Ficus Benjamin: péče doma. Hlavní problémy při péči o Benjamin ficus doma, pravidla zavlažování a krmení

Vlhkoměry půdy

Zavlažovací voda musí být udržována konstantní nebo filtrovaná a při pokojové teplotě.

Hnojivo. Fikusy Benjamina se krmí v období jaro-léto 1 krát za 2 týdny. K tomu lze použít univerzální hnojiva pro rostliny s okrasnými listnatými rostlinami nebo speciálně pro fikusy (například přípravky ze série Bona Forte, Pokon, REASIL, Agricola).

Při výběru vrchního obvazu je nutné vzít v úvahu obsah dusíku v něm. V období aktivní vegetace by měla být jeho koncentrace vyšší než v zimním období. Nově transplantovaný fikus můžete oplodnit nejdříve dva měsíce. Od září do března, při absenci dalšího osvětlení, fikus není krmen.

Ořezávání Ficusu. Aby vytvořil načechraný korunu fíkovníku Benjamina, potřebuje pravidelné prořezávání. Mělo by se provádět v období jaro-léto. Řezané větvičky podle požadovaného tvaru koruny, ale ne více než 1/3. Staré exempláře pomohou omlazovat prořezávání, díky němuž mladé výhonky rostou z páteřních pupenů. Uvnitř koruny je také nutné ztenčit, aby bylo zajištěno dostatečné osvětlení listů.

Často řešit návrh nápad v jedné květináči několik ficuses. Jejich kufry jsou zkroucené do svazků, propletené v různých drátcích pomocí tapisérií, svorek.

Ficus Benjamin: péče doma. Hlavní problémy při péči o Benjamin ficus doma, pravidla zavlažování a krmení

Rozbité v kufru několika fikusů

Hlavní problémy při kultivování fenyk Benjamina doma

Ficus Benjamin je docela náladový závod. Odchylky od optimálních podmínek růstu rychle ovlivňují vzhled zařízení:

Padající listy nejčastěji kvůli přeuspořádání hrnce, průvanů, změnám teploty, nedostatku osvětlení, napájení studenou vodou, předčasná transplantace rostlin.

Vrtání hrotu nebo okrajů listů že fikus je horký nebo o nadbytku hnojiv. Také tento jev je typický, když je vlhkost vzduchu nedostatečná. V tomto případě je třeba stříkat rostlinu častěji a větrat místnost, ale tak, aby zelené zvíře nestálo v tahu.

Pomalý vývoj, malé nové listy mluvit o výživových nedostatcích. Pokud je rostlina značně oslabena, použije se hnojivo v polovině dávky doporučené v pokynech k léčivu. K zvětšení rostlinné hmoty se fikus může napojit infuzí mulleinu (1:10) nebo hnojiva se zvýšeným obsahem dusíku.

Žloutnutí a předčasné pádu listů je způsobena podmáčením půdy. Také z tohoto důvodu mohou být výrůstky tvořeny ze spodní strany listů – kapátka. Chcete-li pomoci rostlině, musíte upravit zavlažovací režim.

Deformované listy a málo rozvinuté výhonky fikus Benjamina v zimě je známkou přebytečného dusíku. Je nutné zastavit podávání rostliny a přiblížit ji světelnému zdroji.

Poškození fikusů škůdci také mění jeho vzhled. Při útocích roztoči pavouků na listí jsou na místech kousnutí bledá místa. Lístie zbledne, předčasně spadne. Na rostlině se objeví pavučina. Klíšťata se množí při nízké vlhkosti a vysoké teplotě vzduchu. Pro kontrolu těchto škůdců používejte akaricidy (Fitoverm, Actellik, Vermitek, Sanmayt).

Na vzhledu dalšího z nebezpečných škůdců fikusu – thrips – signalizuje bělavý povrch listů, na jehož spodní straně jsou vajíčka položeny. Infikovaná rostlina je izolována, ošetřena insekticidy (Aktara, Iskra, Vermitik, Mospilan).

Štíty udržujte na kmeni a spodní straně listí. V životním cyklu vylučují lepkavou šťávu, na které se usazená houba ráda usadí. Boj s štíty je postupný. Za prvé, tampon namočený v alkoholu mechanicky odstraňuje škůdce. Pak se provede první léčba systémovým přípravkem (například Aktara). Po 7 dnech nastříkejte další insekticid (Confidor, Commander).

Nemoc je fikus často ohromen anthracnose, způsobené patogenními houbami. Toto onemocnění se vyznačuje výskytem tmavě hnědých skvrn na listí, které se postupně slučují a zvyšují. V důsledku toho rostlina zemře. Infikované listy se odstraní, rostlina se postříká fungicidním přípravkem (Rovral, Fitosporin). Také je třeba zkrátit zalévání, větrat místnosti častěji.

Šedá hniloba se vyvíjí s vysokou vlhkostí a vysokou teplotou. Dotčené části rostliny jsou pokryté šedou plíseň, ztmavují a umírají. Jsou odstraněny, zalévání je sníženo.

Nadměrné namáčení a nízká teplota půdy podporuje rozvoj hnojení kořenového systému. S vlhkou půdou rostlina vypadá vyčerpaně. Infikovaná rostlina nereaguje na léčbu. Je zničen společně se zemí.

Loading...