Zahradu zachráníme v zimě. Jak připravit rostliny na mráz.

Zahradu zachráníme v zimě. Jak připravit rostliny na mráz.

V zimě jsou ovocné stromy a bobule z různých odrůd poškozeny v jednom stupni mrazem, trpí teplotními výkyvy a dalšími faktory. Tyto tipy pomohou amatérským zahradníkům, zejména těm, kteří nedávno zahajovali zahradnictví, aby zachránili zahradu a v budoucnu získali bohatou sklizeň.

Za prvé, od mrazů: nadzemní část rostlin trpí nejčastěji. Jablka a hruška jsou pokryty každoročními větvemi a výhonky, ovocnými sáčky, kufry a větvemi kosterních větví. U ovocných stromů se ovocné pupeny i konce ročních výhonů často zmrazují. V těžkých zimách nadzemní část kamenných kamenů zcela zmrzne přes sněhovou pokrývku. Pokud tomu tak není, teplota půdy může klesnout na -9-16 ° C a pak se poškodí kořenové části stromů různých plemen a dokonce zemřít (zmrazit).

Kromě toho jsou velmi časté nebezpečné škody jako sluneční popáleniny, stejně jako mrazuvzdorné kmeny a větve kosterních větví. Při mrazu na kůře lze pozorovat hluboké podélné trhliny různých délek. Kůra podél trhlin se odlupuje od dřeva a zvyšuje velikost ran. Nejvíce ze stromů trpí, které nedokončily svůj růst včas a dřevo nezralé. Stupeň poškození závisí na věku, stupni a také na výšce kmene stromu.

Berry plodiny také trpí mrazem. V beze sněhu a zasněžené zimě, kdy je teplota vzduchu minus 13 až 16 ° C, značně poškozeny nebo zcela zmrazit jahody plantáže, a v zimě s ostrými změnami teploty často umírají malina plantáží. Pro rybíz a egreš se vyznačuje vysokou odolností proti mrazu. Jejich kořenový systém odolává teplotám až 18 stupňů pod nulou.

Chcete-li zvýšit otužilost ovocných stromů je třeba vytvořit podmínky pro intenzivní růst rostlin na počátku vegetačního období a včasné dokončení procesu zrání dřeva a akumulaci živin v druhé polovině vegetačního období následuje přechod do stavu klidu. Velmi důležitá je optimální jednotná dodávka rostlin vodou během leta a podzimu. Za takových podmínek se výrazně zlepšuje fyziologický stav stromů a keřů, což zvyšuje jejich zimní odolnost.

Pěstování stejné zahrady s nerovnoměrným nebo omezeným navlhčením a suchomi naopak zhoršuje stav rostlin, které v důsledku tohoto raného ukončení jejich růstu. Předčasné ukončení růstu snižuje jejich zimní odolnost. Omezená a nerovnoměrná hydratace, jako zamokření půdy, zahradní vede k poškození kůry kmeny a větve větvení spálení od slunce, k zmrazení kořenového systému.

dusíkatých hnojiv používané brzy na jaře nebo pozdním podzimu v požadovaných dávkách (600 až 900 g na m² v závislosti na půdní úrodnost), také přispívají ke zlepšení vlastností tkáně, což snižuje nepříznivý vliv přehřátí a snižuje pravděpodobnost poškození stromů. Doplňková hnojiva zlepšuje růstové procesy v rostlinách, podporuje hromadění živin, zvyšuje zimní tvrdost.

Fosforečnanová a draselná hnojiva zvyšují odolnost kortikálních tkání a kambia proti nepříznivým environmentálním faktorům. Stromy, které jsou systematicky krmeny (900 g fosforu a 120 g draslíku na tkaninu), jsou méně poškozeny spálením sluncem. Riziko se zvyšuje škody po zimě silný omlazující prořezávají stromy, což mělo za následek zvýšenou růstových procesů, a látky ne dozrávají. Pouze mírné prořezávání poskytuje normální růst ročních výhonů a včasné ukončení růstových procesů, což přispívá ke zvýšení odolnosti proti mrazu.

Nejvíce se vyskytují zimní odrůdy jablečných odrůd pozdního zrání, zejména Renet Simirenko, Idared, Jonathan; z podzimních odrůd – Renet Landsbergsky, Parmen zlato.

Důležitou technikou, která snižuje poškození klínu a větvení kosterních větví stromů, je inokulace živé návnady nevratných odrůd do koruny stromů odolných odrůd. Vysoká zimní odolnost u odrůd jabloně je známá: Antonovka a mezi hrušky – lesní hruška. Frostbrokes a spáleniny často poškozují třešeň, švestku, meruňku. Proto je důležité vybrat nejlepší druhy mrazů a zimních ořechů pro pěstování. Mělo by se rovněž vzít v úvahu, že stromy s vysokým razítkem mají větší škody než s nízkým lisováním.

Odolat mrazu trhliny a úžeh stromy, je nutné snížit prudké kolísání teploty v kmenové kůry tkáně a větve na slunečných dnů v zimě a na jaře, omezit přístup k silnému slunečnímu záření na povrch tkáně kůry. Spolu s tvorbou stromů s nízkými stonky lze toto dosáhnout několika různými způsoby.

Pozdní podzim (konec listopadu do začátku prosince), kmeny a větve větvení kosterní mladé ovocných stromů a bělení roztoku 20 procent vápna nebo vápna s přídavkem síranu měďnatého (2 kg vápna, 500 g síranu kbelíku s vodou). Lze aplikovat na vodou ředitelné barvy (BC-511, EVA-27A, WA-CN-577), která se nanáší na povrch stromy na podzim před mrazem a udržuje je až tři roky na ochranu proti popálení. Doporučuje se pokropit celou váhu korunou. Pak chráněný před sluncem bude kůra všech větví a kmene stromu, stejně jako ovocné pupeny. Je zvláště vhodné rozstřikovat celou korunu takových stromů, jako jsou apricot, třešeň, zimní jablečné odrůdy.

Aby nedošlo k poškození kmenů mladých stromů, doporučujeme je pro zimu spojit s rákosím, stonky slunečnice, kukuřice a hustým bílým papírem. Je vhodnější použít různé polymery pro vázání dřevěných polyethylenových fólií s perforovanými (s dírami), které si zachovají své mechanické vlastnosti po dobu 4-5 let. Vázání by mělo být pravidelně oslabováno takovým způsobem, aby při růstu ohýbaného povrchu mezi kůrou a povrchem kůry zůstalo 1-2 cm. To se provádí pro normální výměnu plynu. Nejlepší je však použít plastifikovanou síť, která trvá 5-6 let nepřetržitého používání.

Nevhodný podpírající stromy transparentní a pevná tmavě zbarvené pryskyřice fólie, střešní krytina, protože pak se výsledná „skleníkový efekt“ je velmi horký kůra. Takže při teplotě vzduchu mínus 2-3 může teplota kůry vzrůst na plus 30, což vede i ke smrti stromů. K ochraně kmenů před spálením a poškozením mladých stromů hlodavci se v žádném případě nepoužívají oleje a jiné látky obsahující tuky. Tuk proniká do tkání, narušuje výměnu plynů a vede ke smrti kortikálních tkání, kambicových buněk.

V snowless zimy s malým sněhu, a chránit kořenový systém před zamrznutím (zejména na lehkých písčitých půdách) používá mulčování kmeny stromů rašeliny, pilin, humus vrstva 10-12 cm. Pokud klesla dostatek sněhu, je špičatý a stlačení okolo kmene stromu, aby sníh hřídele, nainstalujte štíty tak, aby při rozmrazování sněhu nebyla voda vypouštěna do boku. Hrozny, citronová tráva, aktinidie, růžky by měly být náchylné k zemi a pokryty sníh, piliny, rašelina.

Loading...